Međunarodni skup studenata (MSST)

MSST

Međunarodni skup studenata tehnologije, skraćeno MSST, je skup studenata jugoistočne regije, koji se već deset godina za redom održava u Novom Sadu, Srbija. Glavni organizator skupa je Studentska unija Tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Novom Sadu. Ciljevi MSST-a su prvenstveno ohrabrivanje mladih studenata za znanstveno-istraživački rad, povezivanje fakulteta u regiji i uspostavljanje komunikacije među studentskom populacijom. Komunikacija među studentima je neophodna radi praćenje konkurencije zapošljavanja na tržištu rada te korektnijeg i uspješnijeg sudjelovanja u reformama koje se trenutno provode na tehnološkim fakultetima u regiji. Na MSST-u sudjeluju studenti s različitih fakulteta iz regije, tj. iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Kosova, Makedonije. Studenti sudjeluju na različitim predavanjima i radionicama i također izlažu svoje znanstveno-istraživačke radove iz 3 područja:

1)      Kemijsko inženjerstvo, naftno-petrokemijsko inženjerstvo i zaštita životne sredine

2)      Inženjerstvo materijala

3)      Prehrambena tehnologija, biotehnologija i kontrola kvalitete

Zadnji, 10. Međunarodni skup studenata (MSST X), održavao se od 1. do 6. studenoga 2015. godine. Slogan MSST X-a bio je: “Ja sam tehnolog budućnosti!”. Na MSST X-u sudjelovalo je 9 fakulteta:

  1. Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerza v Mariboru, Slovenija,
  2. Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska,
  3. Fakultet za kemijsko inženjerstvo i tehnologiju Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska,
  4. Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli, Bosna i Hercegovina,
  5. Tehnološko-metalurški fakultet vo Skopje, Makedonija,
  6. Tehnološki fakultet Univerziteta u Nišu, Leskovac, Srbija,
  7. Tehnički fakultet Univerziteta u Prištini, Kosovska Mitrovica, Srbija,
  8. Tehnološko-tehnički fakultet vo Veles, Makedonija,
  9. Tehnološki fakultet Univerziteta u Novom Sadu, domaćin susreta.

Predstavnici našeg fakulteta na skupu bili su Andrea Pranklin, Iva Fiolić, Luka Bashota i Katarina Negovec. Studenti su sudjelovali svaki dan na različitim predavanjima, a neka od njih su:

  • “Lek versus hrana”, prof. dr. sc. Marija Radojković
  • “Molekularno modelovanje u savremenim istraživanjima”, dr. sc. Vladimir Lukić
  • “Ključne umne veštine”, mr. sc. Predrag Đukić
  • “GMO - Greška? Mogućnost? Odgovornost? “, prof. dr. sc. Mirjana Antov
  • “Tehnolog kreator novog”, Đurđa Katić

Studenti su također imali čast posjetiti glavnu mesnu industriju u Srbiji - Carnex i katakombe Petrovaradinske tvrđave Novog Sada. PBF je imao dvije predstavnice koje su izlagale svoje znanstvenoistraživačke radove iz područja “Prehrambena tehnologija, biotehnologija i kontrola kvalitete”:

1)      Katarina Negovec, univ. bacc. nutr.: “Utjecaj uvjeta ekstrakcije na udio steviol glikozida iz lista stevije”, mentor: prof. dr. sc. Mara Banović.

2)      Andrea Pranklin, mag. ing. biotechn.: “Konstrukcija i određivanje osjetljivosti hibridnih sojeva kvasca Saccharomyces cerevisiae na inhibitore rasta”, mentor: izv. prof. dr. sc. Ivan-Krešimir Svetec.

Naša kolegica Andrea Pranklin odnijela je nagradu za najbolji rad iz navedenog područja u konkurenciji od 7 radova te je ovo druga nagrada zaredom u spomenutom području.

{* *}