Alumni PBF-a, gdin. Jakov Buljan, dipl. ing. proglašen dobitnikom prestižne „IUCLTS Merit Award 2019“

15.07.2019.

S velikim zadovoljstvom objavljujemo da je naš alumni, gdin. Jakov Buljan, dipl. ing. dobitnik prestižnog priznanja „IULTCS Merit Award 2019“ za izvrsnost u kožarsko-prerađivačkoj industriji. Ovo priznanje mu je dodijeljeno na svečanom otvaranju kongresa IULTCS (International Union of Leather Technologists and Chemists Societies), održanom u Dresdenu, Njemačka, 25. lipnja 2019.

Slike i tekst koji slijedi preuzeti su sa mrežne stranice međunarodnog kongresa XXXV IULTCS, Dresden, Njemačka, 25. lipnja 2019.

alumni

D. Tegtmeyer, predsjednik XXXV IULTCS kongresa,

Jakov Buljan i Thomas Ju, predsjednik IULTCS-a

Postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda

Postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda, jedan od mnogih projekata u svijetu koje je kao djelatnik i konzultant Organizacije ujedinjenih naroda za industrijski razvoj (UNIDO) vodio J. Buljan.

Međunarodno udruženje IULTCS je osnovano u svrhu promicanja tehnologije, kemije i znanosti o koži na svjetskoj razini a nagrada „IULTCS Merit Award for Excellence “ (u stvarnosti nagrada za životno djelo) dodjeljuje svake dvije godine.

Nakon što je 1966. godine diplomirao na smjeru „Biotehnološki odjel“ (BTO) Tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, gdin. Jakov Buljan, dipl. ing. je nastavio svoju profesionalnu karijeru u kožarskoj industriji - počevši kao naručitelj radova (work manager) u tvornici kože CIBALIA, Vinkovci, Hrvatska, tada jednoj od najvećih europskih proizvođača kože. Uvođenjem inovacija u tehnologiji obrade kože, unaprijedio je proizvodnju i kvalitetu proizvoda, a kasnije je kao rukovoditelj bio zadužen i za industrijska postrojenja utemeljena na zajedničkim ulaganjima u Indiji.

Zahvaljujući stečenom profesionalnom iskustvu i jezičnim vještinama, od 1983. godine radi kao „project manager“ za UNIDO (United Nations Industrial Development Organization) u Beču, Austrija, sve  do odlaska u mirovinu 2003. godine, ali je i dalje ostao aktivan u svojoj struci.

Tijekom svog mandata u UNIDO-u, gdin. Jakov Buljan, dipl. ing. je projektirao i rukovodio izgradnjom više od 50 postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda, u različitim zemljama diljem svijeta, osobito u Aziji, od kojih su mnoga operativna i danas.

Gdin. Jakov Buljan, dipl. ing. je također prepoznat kao vrstan stručnjak u podučavanju i prenošenju svojih profesionalnih iskustava. Tako je bio organizator i predavač na UNIDO radionicama u mnogim zemljama, kao i tehnički urednik, autor i/ili koautor brojnih stručnih radova i studija, priručnika, brošura i videa. Njegova najpoznatija i najzastupljenija publikacija je udžbenik za kožarsko-prerađivačku industriju “Mass Balance in Leather Processing ”,koji se još uvijek koristi, a kojeg je gdin. Jakov Buljan objavio zajedno s koautorima Reich i Ludvik, i prvi put predstavio na kongresu IULTCS 1997. godine.