EU inženjerska iskaznica

28.11.2019.

Na FEANI EEED listi se od 12. studenog 2019. godine nalaze i studijski programi: Bioprocesno inženjerstvo i Prehrambeno inženjerstvo, Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu, stoga osobe koje su postigle stupanj obrazovanja u okviru tih studijskih programa mogu zatražiti izdavanje europskih inženjerskih iskaznica.

Svrha i cilj iskaznice je mobilnost inženjera, prvenstveno na europskom tržištu, jer omogućuje brzo dokazivanje razine obrazovanja, zamjenjuje složeno i dugotrajno prikupljanje dokumenata (diploma, preporuka i sl.) te olakšava inženjerima zapošljavanje brzim dokazivanjem kompetentnosti.

FEANI je udruženje koja ujedinjuje nacionalna inženjerska udruženja iz 33 zemlje europskog prostora visokog obrazovanja (EHEA - European Higher Education Area) i zastupa interese preko 3,5 milijuna profesionalnih inženjera u Europi. Također je osnivač Svjetskog udruženja inženjerskih organizacija (WFEO – World Federation of Engineering Organizations) i surađuje s mnogim drugim organizacijama koje se bave inženjerskim i tehnološkim pitanjima te inženjerskim obrazovanjem.

FEANI sadrži europsku bazu podataka o inženjerskom obrazovanju (EEED - European Engineering Education Database) s popisom institucija visokog obrazovanja u zemljama EU i njihovih inženjerskih programa, koje je potrebno ispuniti za europsku inženjersku titulu (EUR ING).