Uvod

Uvodni tekst

UVOD
 
 a) Razlozi za pokretanje studija „Upravljanje hranom“ u izvorniku nazvan „Food Management“ rezultat je TEMPUS projekta CD-JEP-19068-2004, financiranog od strane Europske Unije bio je novi moderan studij koji bi se po svemu uklopio u europsku shemu nastave i razmjene studenata i nastavnika te dao novi pristup specijalističkom studiju vezan uz najnovije trendove u sigurnosti hrane. Napravljen je nastavni plan studija u suglasnosti i na preporuku partnera na projektu koji dolaze s renomiranih sveučilišta iz Europske unije (ATTILA JOZSEF UNIVERSITY – Faculty of Food engineering, Szeged (HU), CORVINUS UNIVERSITY – Faculta of Food Science, Budapest (HU), UNIVERIDADE DO ALGRAVE – Escola Superior de Technologia, Faro (PT), UNIVERSITA DEGLI STUDI DI BOLOGNA, Food Science, Cesena (IT), UNIVERSITEIT GENT – Bioscience Engineering, Gent (BE), Andzrej Lenart, WARSAW AGRICULTURAL UNIVERSITY – Faculty of Food Technology, Warszawa (PL)). Nastavani program sastavljen je na osnovu iskustva iz zemalja EU koje imaju slične studije i upoznati su s potrebama tržišta. S obzirom da danas, kada je potrošačka svijest je na puno višoj razini, kada je na tržištu prehrambenih proizvoda konkurencija veća, kada se Hrvatska nalazi u procesu integracije u Europsko tržište, kada je proizvodnja sigurnih prehrambenih proizvoda postala imperativ u gospodarskom razvoju, potreba za provedbom studijskog programa baziranom na tim ciljevima je neupitna. Primjena novih tehnologija i veći broj prehrambenih aditiva u proizvodnji hrane s ciljem produljenja njegova roka trajanja i raznolikosti, porasla je potreba za boljom procjene rizika sigurnosti hrane, njene analize te nadasve uvođenjem sustava upravljanja rizicima. Osim dobrog poznavanja sirovina, kao i gotovih proizvoda, proizvodnih procesa, pripremanje hrane, procesima i uvjetima hrane marketinga, dobro znanje o otkrivanju potencijalnih opasnosti i ovladavanje metodama njihovog otkrivanja i upravljanja, s ciljem sprječavanja njihove prisutnost u proizvodnom lancu, je nužno. Sam studij prvotno je koncipiran kao studij koji će se izvoditi isključivo na engleskom jeziku za potrebe domaćih i stranih studenata iz šire regije.

 

b) Dosadašnja iskustva u provođenju ekvivalentnih ili sličnih programa tijekom 50 godina postojanja Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Sveučilište u Zagrebu, pokazala su veliko iskustvo u organiziranju svih vrsta nastavnih planova i programa koji se odnose na područja prehrambene tehnologije, biotehnologije i nutricionizma. Jedan od programa u tim područjima bio je, "Analitika i mikrobiologija hrane", osnovan 1991 kao specijalističkom studiju, koji je zamijenjen 2005. novim studijem pod nazivom "Kvaliteta i sigurnost hrane" , koji je pratilo trendove vezane uz sigurnost hrane ali nije bio zasnovan na praktičnom dijelu i nije imao podaršku srodnih fakulteta iz proizvodnog lanca (agronomija, veterina). Stoga je studij „Upravljanje hranom" zamišljen kao studij od tri semestra, od čega dva semestra nastave (60ECTS) i jedan semestar (30 ECTS-a) praktičnog rada u industriji ili laboratoriju na konkretnoj problematici od interesa za tvrtku iz koje student dolazi. U izvođenju nastave sudjeluju stručnjaci s Agronomskog i Veterinarskog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu s obzirom da se prehrambeni lanac analizira u svim fazama svog nastajanja – od polja do stola.

 

c) Otvorenost studija prema pokretljivosti polaznika i preduvjeti za upis na studij: studij mogu upisati svi koji su završili diplomski studij (po starom programu 4 ili 5 godišnji studij) i studenti koji su prema Bolonjskom procesu završili prva dva ciklusa i sakupili 300 ECTS bodova. Nije potrebno polagati nikakvu razliku predmeta ako polaznik dolazi s nekog drugog fakulteta (koji nije PBF). 

d) Poslijediplomski specijalistički studij se izvodi na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu, od strane domaćih i gostujućih inozemnih znanstvenika i stručnjaka, a u suradnji s drugim znanstvenim i gospodarskim institucijama.

{* *}