Kinetika biotehnoloških procesa (poslijediplomski studij)

ECTS bodovi:

Studij:
doktorski

Opis predmeta

Izučavanje kinetike rasta mikroorganizama, trošenja supstrata, sinteze produkta, utjecaj fizikalno-kemijskih uvjeta na brzinu staničnih reakcija za industrijske biotehnološke procese. Osnovne makrokinetičke veličine u bioprocesima. Kinetika supstrat neovisnog rasta, kinetika limitiranog rasta s različitim supstratima, kinetika sinteze produkata mikrobnog metabolizma, inhibicija produktima metabolitima, kinetika rasta mikroorganizama u prisustvu više supstrata, kinetika rasta mješovitih populacija, kinetika micelijskog i peletnog rasta, te rasta mikrobnog biofilma.Razlike između formalno-kinetičkog i metaboličko-strukturnog pristupa biotehnološkim procesima, posebno u heterogenim uvjetima okoline. Tijekom seminara studenti će iz eksperimentalnih rezultata grafički i računski određivati kinetičke parametre nekataliziranih i kataliziranih reakcija, jednostavnih i kompleksnih enzimskih reakcija, kinetičke parametre rasta, potrošnje supstrata, endogenog metabolizma i odumiranja mikrobnih stanica. Također studenti će savladavati metode oređivanja kinetičkih parametara utjecaja pH-vrijednosti i temperature na bioprocese, posebno na sinteze proizvoda u heterogenim i homogenim uvjetima okoline, određivati kinetičke karakteristike mješovitih populacija te rasta na više supstrata.

Oblici provođenja nastave:   Sati
predavanja 15
seminari 22
vježbe

Red.

br.

Naziv
1. A. Moser, Bioprocess Technology, Kinetics and Reactors, Springer Verlag, New York, Wien, 1988.
2. A. Cornish-Bowden, Fundamentals of Enzyme Kinetics, Portland Press, London, 1995
3. K.M. Plowman, Enzyme Kinetics, McGraw-Hill, Book Company, New York, 1972.

Dopunska literatura

Red.

br.

Naziv
1. Biotechnology, (H.J. Rehm and G. Reed, eds.), Vol. 2, (vol. ed. H. Brauer), A. Moser: (Ch. 11-17) 173-349, VCH Weinheim, 1985.
3. M. Chaplin and C. Bucke, Enzyme Technology, Cambridge University Press, Cambridge, 1990
4. A. G. Marangoni, Enzyme Kinetics: A Modern Approach , Wiley, NewYork, 2004