SVEČANI SUSRET AKADEMSKE I GOSPODARSKE ZAJEDNICE NA PBF-u - SPREMNOST ZA JOŠ VEĆU SURADNJU

SVEČANI SUSRET AKADEMSKE I GOSPODARSKE ZAJEDNICE NA PBF-u - SPREMNOST ZA JOŠ VEĆU SURADNJU
21.03.2022.

Na našem Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu 16. ožujka 2022. održana je svečana tribina "Predstavljanje znanstveno - istraživačkog potencijala PBF-a te transfer inovacija i tehnologija u gospodarstvo".

Održana je u nazočnosti predstavnika predsjednika Republike Hrvatske doc. dr. sc. Igora Matutinovića, rektora Zagrebačkog sveučilišta prof. dr. sc. Damira Borasa, prorektora Zagrebačkog sveučilišta prof. dr. sc. Miljenka Šimprage, novoizabranog rektora Zagrebačkog sveučilišta prof. dr. sc. Stjepana Lakušića, župana Šibensko - kninske županije dr. sc. Marka Jelića, podpredsjednika HGK prof. dr. sc. Dragana Kovačevića, dekana drugih fakulteta, te brojnih uglednih predstavnika najznačajnijih hrvatskih prehrambenih tvrtki. Jedan od povoda organiziranja tribine bilo je i svečano predstavljanje novoobnovljene Predavonice 1 te dodjela zahvalnica dragim prijateljima i suradnicima iz prehrambenih tvrtki koje su nesebično pomogle donacijama za tu obnovu.  No važniji razlog skupa, tribine i kasnijeg druženja, bilo je naglašavanje potrebe daljeg jačanja suradnje sveučilišta i gospodarstva u području prehrambene tehnologije, biotehnologije i nutricionizma, posebno u novonastalim kriznim okolnostima i pri reaktualizaciji ideje o jačanju prehrambene samodostatnosti. Pri tom je od svih sudionika skupa nedvosmisleno naglašena jedna od središnjih uloga našeg Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u razvoju i transferu tehnologija, te obrazovanju stručnjaka u tim područjima. 

 

"Okruženje aktualnih pandemijskih i ratnih ugroza nameće nam važnost činjenice da Hrvatska treba što intenzivnije težiti samodostatnosti u svim granama gospodarstva - za što imamo konkretne kompetencije i resurse. Vrlo je važno da Hrvatska bude sposobna proizvoditi hranu, lijekove i određena cjepiva za svoje građane, za što posjedujemo sve preduvjete", naglasila je dekanica prigodom uvodne prezentacije u kojoj je detaljno predstavila recentne projekte i visoku znanstvenu izvrsnost Fakulteta, ali i veliki potencijal za direktnu suradnju s gospodarstvom.Nakon dekanice, skup je pozdravio rektor Damir Boras skrenuvši još jednom pozornost na izniman značaj PBF-a, ne samo kao sastavnice Sveučilišta u Zagrebu, već kao važnog čimbenika našeg cjelokupnog znanstvenog odnosno gospodarskog sustava.  Dr. sc. Igor Matutinović, član Ekonomskog savjeta RH, u svojstvu izaslanika Predsjednika RH, naglasio je važnost doprinosa znanstvenika ovog Fakulteta za održivost hrvatskog gospodarstva. U ime Podravke, nazočnima se obratila direktorica sektora Istraživanje i razvoj dr. sc. Jasmina Ranilović,  koja je podsjetila na dugogodišnju iznimno kvalitetnu i nadasve učinkovitu povezanost PBF-a i našeg najvećeg prehrambenog sustava. U ime tvrtke Tim Zip te zaklade Ivan Bulić, skupu se obratio predsjednik Uprave Vladimir Bulić, a u nastavku predstavljanja "Primjera dobre prakse suradnje s PBF-om", župan Šibensko - kninske županije dr. sc. Marko Jelić predstavio je resurse i razvojnu strategiju županije kojoj je na čelu, skrenuvši pozornost na potencijal tradicionalnih fermentiranih proizvoda. Kao izvor širokog spektra prirodno prisutne mikrobne populacije koja može imati pozitivan učinak na zdravlje čovjeka, takvi visokokvalitetni proizvodi imaju izniman utjecaj na turizam, ekološki turizam pa čak i na medicinski turizam.Upravo istraživači PBF-a imaju velik broj patenata u razvoju i formulaciji novih starter kultura za proizvodnju fermentirane hrane i biokonzerviranja, no isto tako i visoke kompetencije u izolaciji i proizvodnji određenih enzima kao i razvoju novih cjepiva. Odnosi se to i na nove proizvode u području nutraceutike, novih funkcionalnih pripravaka te na dodatke prehrani. U cilju postizanja što višeg stupnja samodostatnosti, od iznimne je važnosti da industrija primijeni te nove tehnologije koje nude istraživači. Prije rasprave i završne riječi, skupu se obratio i  potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam prof. dr. sc. Dragan Kovačević s tezom kako su upravo inovacije temelj konkurentnosti poljoprivrede i prehrambene industrije.Jasno je stoga kako Hrvatska ima mogućnost proizvodnje kvalitetnih sirovina, kvalificiranu radnu snagu, veliki znanstveno istraživački potencijal te razvijenu prehrambenu i biotehnološku industriju. Sve navedeno idealna je platforma za visok stupanj samodostatnosti. 

 

"Pokretač gospodarskog razvoja Hrvatske i našeg društva u cjelini su znanost i inovativne tehnologije odnosno prijenos znanja u industriju. S ciljem postizanja što većeg stupnja samodostatnosti nužna je snažnija potpora države te veća ulaganja u znanost. Zalažem se za konkretnu primjenu tzv. trostrukog heliks modela, gdje akademska zajednica, gospodarstvo i lokalna, odnosno državna uprava, ulažu zajedničke napore u učinkovit transfer inovacija u društvo", zaključila je na kraju skupa dekanica PBF-a prof. dr. sc. Jadranka Frece.

 

Ugodno druženje nastavljeno je nakon tribine na prigodnom domjenku, gdje su  uzvanici razgovarali i razmjenjivati ideje, a to je bila prilika i za podjelu iskustava te sklapanje novih suradnji i prijateljstava. Iznimna nam je čast i ponosni smo što je naš Prehrambeno-biotehnološki fakultet u Zagrebu kao domaćin ovom tribinom dao svoj doprinos dijalogu između znanosti i gospodarstva te se nadamo da će se te veze nakon ove tribine nastaviti razvijati u pozitivnom smjeru za dobrobit akademske zajednice, gospodarstva i hrvatskog društva u cjelini. Zahvaljujemo se još jednom svima koji su se odazvali našem pozivu i sudjelovali na tribini te se veselimo budućim susretima i suradnji!

 

Fotografije

 

Video

 

Prezentacije:

{* *}