Telefon: | + 385 1 4605 287 |
Telefaks: | + 385 1 4836 072 |
Email: | anet.rezek.jambrak(at)pbf.unizg.hr |
Laboratorij je osnovan 29.10.2019., na 1.redovitoj sjednici Fakultetskog vijeća za akad. god. 2019./2020.
|
|
https://www.unsdsn.org/ https://sdgs.un.org/goals https://www.un.org/sustainabledevelopment/development-agenda/ |
|
Member of Catalyst2030Catalyst 2030 – Collaborating to Achieve the SDGs |
Knowledge-driven actions: Transforming higher education for global sustainability Independent Expert Group on the Universities and the 2030 Agenda
https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000380519/PDF/380519eng.pdf.multi
Svrha: Svrha osnivanja navedenog Laboratorija proizašla je iz realne potrebe za strukturiranjem i bržim razvojem istraživačke djelatnosti i obrazovanja u specifičnome polju struke/znanosti koju bi Laboratorij imao i razvijao. Temeljno usmjerenje predloženog preustroja jest osiguranje primjerenijeg povezivanja srodnih nastavnih te znanstveno-istraživačkih poslova u optimalni organizacijski oblik radi otklanjanja slabosti i nedostataka postojećeg ustroja, odnosno njegova osposobljavanja za uspješnije djelovanje i postizanje kvalitetnijih rezultata djelovanja.
Održivi razvoj, inauguriran nizom nacionalnih strategijskih dokumenata, a osobito potenciran pravnom stečevinom Europske unije čiji je Republika Hrvatska (dalje RH) član, zahtijeva primjenu načela koncepta održivog razvoja, upravljanje procesima, komunikaciju s javnosti, razvijanje novog sustava vrednota u kojem odnos prema okolišu zauzima značajno mjesto. Realna potreba za osnivanjem ovakvog Laboratorija proizlazi i iz snažne podrške nacionalnih i internacionalnih dionika iz područja relevantnih za djelokrug aktivnosti Laboratorija. Stoga, glavni cilj osnivanja Laboratorija je usklađivanje relevantnih znanstveno-nastavnih i istraživačkih djelatnosti RH, te PBF-a s razvijenim zemljama Europske unije i ostatka svijeta, čime se izravno omogućava ostvarenje ciljeva i standarda definiranih na razini Sveučilišta u Zagrebu (dalje Sveučilište) i PBF-a.
Osnivanje ovakvog Laboratorija posve je podržano od strane Strategija Sveučilišta u Zagrebu, a posebice:
„Strategije internacionalizacije Sveučilišta u Zagrebu 2014.–2025.“ i „Strategije istraživanja, transfera tehnologije i inovacija“.
Glavni strateški cilj „Strategije istraživanja, transfera tehnologije i inovacija“ jest poticati znanstvenu izvrsnost, inovativnost, suradnju i multidisciplinarni pristup istraživanjima u različitim područjima i tehnologijama, te osigurati dugoročnu prepoznatljivost i priznatost Sveučilišta u Zagrebu u europskom okruženju. Nadalje, cilj je pridonijeti održivom razvoju hrvatskoga gospodarstva i društva u cjelini, što bi se osnutkom ovakvog interdisciplinarnog Laboratorija odvijalo brže i efikasnije.
U „Strategiji internacionalizacije Sveučilišta u Zagrebu 2014.–2025.“ ističe se kako intenzitet suradnje s inozemnim sveučilištima i ostalim istraživačkim institucijama nije zadovoljavajući, te da je potrebno poraditi na razvoju i primjeni učinkovitih mehanizama za poticanje međuinstitucionalne suradnje, bez obzira radi li se o istraživanju ili obrazovanju, čime bi se ostvarila bolja međunarodna prepoznatljivost Sveučilišta. U Strateškom planu razvoja PBF-a 2013.-2018. također stoji da će PBF biti prepoznat kao sastavnica Sveučilišta u Zagrebu s jasnim istraživačkim profilom koju karakterizira istraživačka izvrsnost priznata na međunarodnoj razini, te da će se poticati interdisciplinarna istraživanja i suradnja istraživača iz različitih znanstvenih područja. Nadalje, prema „Strategiji razvoja Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu, 2019.–2025. istaknuto je:
„Rezultati istraživanja doveli su do međunarodne prepoznatljivosti fakulteta kao centra znanstveno-istraživačke izvrsnosti u ovom znanstvenom području. PBF je prepoznat kao visoko učilište s jasnim istraživačkim profilom kojeg karakterizira istraživačka izvrsnost priznata na međunarodnoj razini. Kroz nastavu temeljenu na istraživanjima obrazuju se budući nositelji razvitka znanosti i društvenog razvitka u cjelini. Stvaranjem novih ideja i tehnoloških rješenja, kritičkim promišljanjem i kreativnošću, PBF je ključni pokretač gospodarstva i održivog razvoja na području biotehničkih znanosti u Republici Hrvatskoj.“
Cilj 1. (strategija u istraživanju): Održati visoku razinu, kvalitetu i relevantnost znanstvene aktivnosti, te interdisciplinarnost i suradnju u znanstvenoj produkciji (Laboratorij ima izrazit interdisciplinarni karakter). Misija PBF-a na području znanstveno-istraživačke djelatnosti je provođenje znanstvenih, temeljnih i razvojnih istraživanja u interdisciplinarnim znanstvenim poljima prehrambene tehnologije, biotehnologije i nutricionizma te drugih srodnih znanstvenih disciplina. Laboratorij za održivi razvoj izvrsno se uklopio u Misiju PBF-a, kroz suradnju u interdisciplinarnim znanstvenim poljima.
Prema, Viziji PBF-a:
„Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu bit će prepoznat kao visoko učilište s jasnim i jedinstvenim istraživačkim profilom koje karakterizira istraživačka izvrsnost priznata na međunarodnoj razini, kao visoko učilište kojeg također karakterizira izvrsnost u obrazovanju na području prehrambene tehnologije, biotehnologije i nutricionizma, te kao prepoznatljivi partner u održivom razvoju znanosti i tehnologije, gospodarstva i društva u cjelini“
Fokus: Primarni fokus Laboratorija je usmjeren ka usklađivanju nastavnog programa sa strategijama temeljenim na održivosti i održivom razvoju u prehrambenoj tehnologiji, biotehnologiji i nutricionizmu, čime će biti ostvarena ugradnja rezultata i spoznaja istraživanja u nastavi, osobito na diplomskoj i doktorskoj razini. Također, ustrojstvo takvog Laboratorija omogućuje pozicioniranje PBF-a kao vodeće obrazovne institucije u RH i šire, te će istaknuti obrazovanje, istraživanje i razvoj u skladu sa smjernicama Ujedinjenih naroda; tj. smjernicama „Agenda for Sustainable Development 2030“.
Uloga i zadaće Laboratorija: Laboratorij sudjeluje u izobrazbi studenata o pojmovima održivosti, procesima i proizvodnim tehnologijama te komponentama održivosti u prehrambenoj tehnologiji, biotehnologiji i nutricionizmu. Znanstveno-istraživačka djelatnost te projekti unutar budućih suradnji uključuju komponente održivosti uz tijesno povezivanje s industrijama iz RH, EU i svijeta, a sa ciljem osiguranja održivosti i održivog razvoja. Obzirom da trenutno ne postoji takav Laboratorij u RH u visokom obrazovanju, njegovim osnutkom PBF je istaknuo vrlo važnu komponentu budućeg održivog razvoja, kao i vlastitu ulogu lidera iz područja održivosti prehrambene tehnologije, biotehnologije i nutricionizma u RH i šire.
Djelokrug rada Laboratorija za održivi razvoj uključuje biotehničke znanosti te relevantne interdisciplinarne znanosti. Održivi razvoj je tema nacionalnih i međunarodnih znanstvenih programa te zahtjeva usklađivanje mnogih pitanja. Ponajviše i iznad svega, zahtijeva se brza implementacija poboljšanja u „eko-učinkovitosti“ i energetskoj učinkovitosti. Nadalje, potrebna je identifikacija širokog raspona (korisnih) prirodnih materijala uz minimiziranje nastanka otpada, kako je navedeno u engl. LCA guide, 1997., a što se nadovezuje na dugoročan međunarodni interes za takozvanom „čišćom tehnologijom“ i održivim razvojem zahtijevanim za poboljšanje „eko-učinkovitosti“ kroz životni ciklus određenog proizvoda ili sustava.
Iskustva i dosadašnji rad u području netoplinskih (održivih) tehnika procesiranja:
http://www.researchgate.net/profile/Anet_Reek_Jambrak
http://www.scopus.com/authid/detail.url?authorId=56703576700
http://scholar.google.hr/citations?user=xlCcR2gAAAAJ&hl=hr&oi=ao
Uloga i značaj Laboratorija za studente PBF-a je provedba edukacije o osnovnim pojmovima održivosti u prehrambenoj tehnologiji, biotehnologiji i nutricionizmu, čime će se osuvremeniti njihova priprema za kompetitivno tržište rada EU koje zahtjeva stručnjake educirane na temeljima eko-učinkovitosti.
Strategija i vizija rada Laboratorija uključuje provedbu nastave kroz predmet Održivost naprednih tehnika procesiranja hrane te predmeta Industrija 4.0 u bioznanostima, uz mogući budući predmet Održivost u bioznanostima. Nastava će se izvoditi na hrvatskom i engleskom jeziku te će tako biti omogućena nastava i studentima iz inozemstva. U ovome će značajno pomoći opsežna internacionalna i domaća predavačka iskustva članova Laboratorija. Time će se omogućiti bolje pozicioniranje sastavnice PBF-a na Sveučilištu kroz internacionalizaciju obrazovanja, te nove konkurentne smjerove studija.
Rad Laboratorija je usmjeren na pružanje podrške kod prijave razvojnih i istraživačkih projekata na PBF-u, budućih europskih i nacionalnih projekata, gdje je potrebno istaknuti nužnu komponentu održivosti. Laboratorij će promociju održivosti ostvarivati kroz prijavu i provedbu međunarodnih projekata u suradnji s priznatim stručnjacima i znanstvenicima iz cijelog svijeta, aktivnim studentskim sudjelovanjem u znanstveno-istraživačkim aktivnostima Laboratorija, te publiciranjem rezultata proizašlih iz istraživanja. Promocija Laboratorija u javnosti također će biti ostvarena putem internetskih stranica Laboratorija na hrvatskom i engleskom jeziku.
Održavanjem nastavnih modula i sudjelovanjem u istraživačkim aktivnostima Laboratorija studenti PBF-a će:
(i) steći znanja o energetskim i ekološkim karakteristikama i primjeni naprednih toplinskih i netoplinskih održivih tehnika procesiranja u bioznanostima te znati kritički prosuditi prednosti i nedostatke pojedinih tehnika; također, će biti dostupan ekonomski pogled i analiza održivosti
(ii) naučiti što znači pojam održivosti procesiranja u prehrambenoj tehnologiji i biotehnologiji; naučiti pravnu regulativu vezanu za korištenje/karakterizaciju održivih tehnika; znati implementirati rezultate laboratorijskih istraživanja u industrijskoj praksi;
(iii) savladati korištenje održivih tehnika kao alata za obradu nuspoizvoda (otpada) iz agro-prehrambene industrije;
(iv) procijeniti prihvatljivost proizvoda dobivenih održivim (bio)tehnologijama od strane potrošača; uz korištenje software-a za analizu „održivosti“ tehnikom life cycle assessment (LCA), Quality Function Deployment i dr.);
(v) imati mogućnost izravne komunikacije s međunarodnim i domaćim stručnjacima/znanstvenicima koji imaju ekspertize vezane za korištenje naprednih tehnika u održivom razvoju.
(vi) steći osnovna znanja o pojmovima Industrije 4.0 (Internet of things - IoT, big data, 3D printanje itd.)
Aditivne tehnike - 3D printer - Byflow - dopstupan u Laboratoriju za održivi razvoj (https://www.3dbyflow.com/)
Kroz djelatnost Laboratorija također se istražuju fizikalne i molekularne promjene na proizvodima proizvedenih putem niskoenergetskih procesa, učinci procesiranja u prehrambenoj tehnologiji i biotehnologiji na okoliš, mikrobiološka ispravnost proizvoda kroz održivost i drugo. Poseban naglasak je na korištenju održivih tehnika u prehrambenim tehnologijama, fermentaciji, biotehnološkim procesima, obradi nusproizvoda itd.
Navedena znanja, studenti i zaposlenici će moći primijeniti kroz projekte na nacionalnoj i EU razini, a i šire. Znanja i vještine će uključivati primjenu najnovijih rezultata istraživanja i primjene održivih tehnika u (industrijskoj) praksi, mogućnost implementacije održivih tehnika u postojeća postrojenja u procesnoj prehrambenoj industriji i biotehnologiji, optimiziranje i dizajn plana procesiranja i parametra procesa. Nadalje, dobit će se znanje za odabir najbolje tehnike za vlastito istraživanje (ili za industrijsku svrhu), te implementirati stečeno znanje s obzirom na utrošak energije za pojedine procese.
Svakako valja istaknuti da će studenti i istraživači samostalno primjenjivati alate i metode koje se koriste u procjenama održivosti, što je danas neophodno za poznavanje procesa i tehnologija u prehrambenoj tehnologiji i biotehnologiji kako bi se osigurao strateški razvoj tvrtki, razvoj proizvoda i poboljšanje proizvodnih sustava te dobar marketinški plasman. Uz već standardnu metodologiju analiza, alata te pojmova poput: eng. „Quality function deployment, Green technology, Clean label, Clean processing and production, Carbon, waste and water footprint i Zero waste“, svakako valja istaknuti procjenu životnog ciklusa (LCA-Life Cycle Assessment), vitalan i snažan alat koji obuhvaća procjenu ukupnog djelovanja na okoliš, uz istovremeno nadopunjavanje drugih, jednako potrebnih metoda i procesa kako bi se djelotvorno i učinkovito održavala potrošnja i proizvodnja.
Eng. “Clean label, Clean processing and production” je vrlo važan pojam koji nije reguliran u RH te će rad Laboratorija biti usmjeren na definiranje i implementaciji tih pojmova u prehrambenoj tehnologiji, biotehnologiji i nutricionizmu.
Do sada se LCA najčešće koristila za procjenjivanje utjecaja na okoliš određenih proizvoda i industrijskih procesa. Unatoč tome, sve je veći broj istraživanja koja naglašavaju LCA primjenu u sektoru poljoprivredne, prehrambene i biotehnološke proizvodnje, a što je u skladu s Globalnim ciljevima održivog razvoja do 2030. (The 2030 Agenda for Sustainable Development, https://sustainabledevelopment.un.org/?menu=1300), donesenim od strane UN-a 2015. Značaj Agende 2030 prepoznat je i od strane Predsjednice RH, Kolinde Grabar Kitarović, koja čvrsto podržava osnutak ovog Laboratorija jer je na „Samitu o održivom razvoju nakon 2015.“, u sklopu 70. Opće skupštine UN-a istaknula:
„Sedamnaest Ciljeva održivog razvoja nisu tek još jedno poglavlje u birokratskoj proceduri Ujedinjenih naroda. Ovo je plan, program našeg razvoja idućih 15 godina i razdoblja nakon toga, to je okvir i sredstvo za našu bolju budućnost. Preobraziti naš svijet - to nije fraza, to je obveza svih nas".
https://sustainabledevelopment.un.org
Uloga i značaj Laboratorija za industriju RH nadasve će se ogledati u poboljšanju proizvodne industrijske kompetitivnosti. Održive tehnike procesiranja danas se smatraju uobičajeno primijenjenima u razvijenim zemljama i njihovoj industriji. Tome je tako jer potrošači na tržištima razvijenih zemalja, koja su od strateškog interesa i industriji u RH, zahtijevaju visoku kvalitetu i sigurnost hrane s minimalnim štetnim utjecajem na okoliš.
Uz pojačavanje ekološke i opće odgovorne socijalne svijesti potrošača, u budućnosti će se još i više pažnje usmjeriti prema odabiru prehrambenih proizvoda uz zadovoljenje ekoloških i etičkih kriterija proizvodnje. Stoga je od neophodne važnosti procijeniti sve štetne utjecaje procesa proizvodnje, iskorištavanja sirovina i sustava za distribuciju na okoliš u svrhu održivog razvoja, kompetitivnosti gospodarstava i drugo.
Laboratorij kroz svoj rad ostvaruje suradnju s priznatim stručnjacima iz zemlje i inozemstva, bilo iz institucija visokog obrazovanja i znanosti, bilo iz gospodarstva i realnog sektora, što je i u suglasnosti sa strategijom razvitka RH („Strategija razvitka – Hrvatska u 21. stoljeću (2002.)“) koja definira četiri glavna strateška cilja daljnjeg razvitka (Strategija za održivi razvoj RH):
1. Ostvarivanje gospodarskog razvitka i blagostanja građana uz uravnotežen regionalni razvoj,
2. Uključivanje u europske gospodarske integracije,
3. Podizanje kvalitete ljudskog kapitala ulaganjem u obrazovanje i znanost, rast kvalitete života, zaustavljanje negativnih demografskih trendova,
4. Očuvanje nacionalne sigurnosti tehnološkom modernizacijom i ulaganjima u obranu i sigurnost (NATO).
Polazeći od analize stanja i vizije održivog i funkcionalnog sustava gospodarenja otpadom, pri tome vodeći računa o strateškim ciljevima razvoja RH i ciljevima iz Nacionalne strategije zaštite okoliša, definirani su strateški ciljevi čije ostvarenje jamči jačanje sustava i njegovo funkcioniranje tako da se ostvari temeljna funkcija, tj. zaštita ljudskog zdravlja i okoliša te racionalno korištenje resursa. Za postupno umanjivanje pritisaka otpada na okoliš i ljudsko zdravlje i ostvarivanje održivosti moraju se stvoriti uvjeti koji će:
(1) smanjiti nastajanje otpada, što će voditi boljem korištenju i zaštiti resursa,
(2) smanjiti količine koje se odlažu (ili neodgovorno odbacuju), i
(3) smanjiti rizike od otpada. Sve navedeno je u skladu sa strategijom rada Laboratorija koja uključuje i edukaciju o strateškim ciljevima gospodarenja otpadom odnosno:
Dionici zainteresirani za rad Laboratorija će omogućiti studentima i zaposlenicima PBF-a izradu prakse ili usavršavanje putem ERAMSUS+ i drugih programa u svjetskim laboratorijima i sveučilištima uz suradnju s renomiranim znanstvenicima.
U razdoblju od 2016. do danas, prof. dr. sc. Anet Režek Jambrak održava nastavu na engleskom jeziku za studente koji upisuju kolegije putem programa ERASMUS+. Strani studenti su upisivali kolegij Innovative non-thermal and thermal food processing techniques, kao postojeći kolegij na studiju na hrvatskom jeziku (Prehrambeno-procesno inženjerstvo 2). Sadržaj kolegija uvelike je prelazio sadržaj kolegija Prehrambeno-procesno inženjerstvo 2, te će se u budućnosti predmet održavati pod nazivom Održivost naprednih tehnika procesiranja (Sustainability of advanced thermal and nonthermal processing techniques), te izvoditi na engleskom jeziku.
Oprema:
1. Aditivne tehnike - 3D printer - Byflow - dopstupan u Laboratoriju za održivi razvoj (https://www.3dbyflow.com/)
2. Primjer netoplinske tehnike procesiranja hrane: visokonaponsko pražnjenje - plazma (http://greenvoltex.pbf.hr/uredaj-za-visokonaponsko-praznjenje-plazma-high-voltage-electrical-discharge-plasma-device/
3. Primjer netoplinske tehnike procesiranja: ultrazvuk visoke snage (https://www.sonicator.com/products/q700-sonicator)
4. Sustav korištenja kombiniranih netoplinskih tehnika: sustav modularnog povezivanja netoplinskih tehnika (https://sestar.irb.hr/instrumenti_show.php?ID=1905)
U zaključku, bivša čelnica Republike Hrvatske, Hrvatski sabor, Sveučilište u Zagrebu, dekanica PBFa (kao matična institucija Laboratorija), domaća i strana znanstvena zajednica, industrija, potrošači, te svi ostali zainteresirani dionici prikazuju podršku i/ili nužnost osnivanja ovog Laboratorija u RH zbog proširenja edukacije i znanstveno-istraživačke djelatnosti vezane uz moguću primjenu održivih tehnika u agro-prehrambenom lancu i biotehnologiji. Navedeni dionici potiču transfer znanja o održivim tehnikama koje se uvelike koriste u razvijenom i industrijaliziranom svijetu za promociju socijalno odgovorne prerade i proizvodnje.
Suradnje:
Franck d.d. - Each cup has its own story (franck.eu)
NutriS d.o.o. - NUTRIS – Budućnost poljoprivrede
Culmena d.o.o - Culmena
Lesaffre Adriatic d.o.o. - Lesaffre Adriatic | Inovativna rješenja za pekarsku industriju
TONDU - Tondu
UN Global Compact Hrvatska - Global Compact Hrvatska - Hrvatska udruga poslodavaca (hup.hr)
HiPP Hrvatska d.o.o - HiPP Hrvatska
Nestle Hrvatska - Home | Nestlé Croatia (nestle.hr)
Dukat - Dukat.hr
Popis domaćih predstavnika politike, industrije i znanstvene zajednice te inozemne znanstvene i industrijske institucije koje podržavaju osnivanje Laboratorija, te namjeru suradnje s novoosnovanim Laboratorijem
Br | Institucija | Kontakt osoba | Država |
1. | Ured predsjednice Republike | Kolinda Grabar-Kitarović | HRV |
2. | Hrvatski sabor, Odbor za zaštitu okoliša | Prof.dr.sc. Slaven Dobrović | HRV |
3. | Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb | Prof. dr. sc. Damir Ježek | HRV |
4. | Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb | Prof. dr. sc. Višnja Bačun Družina | HRV |
5. | Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb | Prof. dr. sc. Anita Slavica | HRV |
6. | Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb | Prof. dr. sc. Vesna Zechner-Krpan | HRV |
7. | Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb | Prof.dr.sc. Ksenija Durgo | HRV |
8. | RED Fork, j.d.o.o | Diana Gluhak Spajić, mag. nutr. | HRV |
9. | Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Opatija, Katedra za hranu i prehranu; Opatija | Prof. dr. sc. Greta Krešić | HRV |
10. | Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zavoda za elektroakustiku; Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija; Zagreb |
Izv. prof. dr. sc. Antonio Petošić; Prof. dr. sc. Ratko Magjarević |
HRV |
11. | Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije; Zagreb | Izv. prof. dr. sc. Domagoj Vrsaljko | HRV |
12. | Agronomski fakultet; Zagreb | Izv. prof. dr. sc Marko Vinceković; Doc. dr. sc. Luna Maslov Bandić; Slaven Jurić, mag. nutr. |
HRV |
13. | Institut Ruđer Bošković; Zagreb | Dr. sc. Danijela Barić; Dr. sc. Nadica Maltar Strmečki |
HRV |
14. | Institut za poljoprivredu i turizam; Poreč | Dr. sc. Dan Ban | HRV |
15. | Farmaceutsko-biokemijski fakultet; Zagreb | Izv. prof. dr. sc. Dubravka Vitali Čepo | HRV |
16. | Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb | prof. dr. sc. Slaven Dobrović; Izv. prof. dr. sc. Hrvoje Juretić |
HRV |
Br | Industrija | Kontakt osoba | Država |
1. | Elea Vertriebs- und Vermarktungsgesellschaft mbH; Quakenbrück | Prof. Stefan Töpfl | GER |
2. | Franck d.o.o., Zagreb | Marijana Hudina Domladovec, dipl. ing | HRV |
3. | S.I.C. d.o.o., Višnjan | Mag. oecol. et prot. nat. Ariana Stojnić | HRV |
4. | Dukat d.d., Zagreb | Željka Golem, dipl. ing | HRV |
5. | Cedevita d.o.o., Zagreb | Mr. sc. Nevenka Vrač, dipl. ing | HRV |
6. | Lesaffre Adriatic d.o.o. | Jerko Penić, dipl. ing | HR |
Br | Internacionalna znanstvena zajednica | Kontakt osoba | Država |
1. | University of Avignon, GREEN Extraction Team (alternative extraction techniques and solvents); Avignon | Prof. dr. Farid Chemat | FRA |
2. | University of Natural Resources and Life Sciences, Institute of Food Technology; Vienna | Prof. Dr. Henry Jäger | AT |
3. | University of British Columbia; Faculty of Land and Food Systems (LFS); Vancouver | Assis. prof. Dr. Anubhav Pratap Singh | CAN |
4. | Institute of Agronomy, University of Lisbon; Lisabon | Prof. dr. Isabel Maria Nunes de Sousa | PRT |
5. | Faculty of Biotechnology of the Catholic University of Portugal , CBQF - Centro de Biotecnologia e Química Fina – Centre of Biotechnology and Fine Chemistry, Laboratório Associado, Escola Superior de Biotecnologia; Porto | Prof. dr. Cristina L.M. Silva | PRT |
6. | Lund University, Department of Food Technology, Engineering and Nutrition; Lund | prof. Dr. Federico Gómez Galindo | SWE |
7. | Department of Chemical and Materials Engineering, Faculty of Engineering, The University of Auckland; Auckland | Prof. dr. Mohammed Farid | NZL |
8. | Warsaw University of Life Science (SGGW), Department of Food Engineering and Process Management; Warsaw | Prof. dr. Dorota Witrowa-Rajchert | POL |
9. | The Global Harmonization Initiative (GHI) | Prof. Dr. h.c. Huub Lelieveld | NL |
10. | Dublin Institute of Technology, College of Science and Health; Dublin | Prof. dr. Paula Bourke
|
IRL |
11. | Department of Industrial Engineering at the University of Salerno; Fisciano |
Prof. dr. Giovanna Ferrari; Prof. dr. Francesco Donsi; Prof. dr. Gianpiero Pataro |
ITA |
12. | Armenian Society of Food Science and Technology; FoodLab scientific, Armenian Society of Food Science and Technology in Yerevan State University; Yerevan | Dr., Assoc. prof. Karina Grigoryan | ARM |
13. | Luxembourg Institute of Science and Technology; Luxembourg | Dr. David Duday | LUX |
14. | University of Nairobi, College of Agriculture and Veterinary Sciences, Department Of Food Technology And Nutrition; Nairobi | Dr. George Ooko Abong’ | KEN |
15. | Technical University of Valencia, School of Agricultural Engineering, Valencia |
Prof. Dr. Jose V. Garcia-Perez | SPA |
16. | Ege University, Food Engineering Department, Faculty of Egineering; Izmir | Prof. dr. Taner Baysal | TUR |
17. | Consulting and Training Centre KEY | Prof. dr. Vladimir Kakurinov | MKD |
18. | University of Malta, Faculty of Health Sciences, Department of Food Sciences and Nutrition; Msida | Prof. Dr. Vasilis Valdramidis | MLT |
19. | University of Ljubljana, Faculty of Electrical Engineering, Laboratory of Biocybernetics; Ljubljana | Prof. dr. sc. Damijan Miklavčič | SLO |
20. | University of Belgrade, Faculty of Agriculture; Zemun | Prof. dr. sc. Ilija Djekic | SRB |
21. | Health Sciences and Technology D-HEST Institute of Food, Nutrition and Health IFNH, ETH Zurich |
Prof. Dr.-Ing. Alexander Mathys | CHE |
22. | Institute of Agrochemistry and Food Technology (IATA-CSIC), Dept. Biotechnology, Spanish National Research Council (CSIC) | prof. Dr. Maria Carmen Collado | SPA |
23. | University of Aveiro, Departamento de Química; Aveiro | prof. dr. sc. Jorge Manuel Alexandre Saraiva | PRT |
24. | Food Process Engineering at University of Applied Sciences; Osnabrück |
Prof. dr. Stefan Töpfl | GER |
25. | Irish Agriculture and Food Developmen, Food Chemistry and Technology, Teagasc Food Research center; Dublin | Prof. dr. Brijesh K Tiwari | IRL |
26. | Universidad Católica de Murcia; Murcia |
Prof. Dr. Vicente Manuel Gómez López | SPA |
27. | Semenov Institute of Chemical Physics of Russian Academy of Sciences (ICP RAS), Moscow |
Prof. dr. Alexey L. Pomerantsev; Prof. dr. Oxana Ye. Rodionova |
RUS |
28. | National Technical Unversity of Athens, School of Chemical Engineering, Laboratory of Food Chemistry and Technology; Athens |
Prof. dr. Petros S. Taoukis | GRC |
29. | State University of Ponta Grossa – Avenida Carlos Cavalcanti, Department of Food Engineering; Ponta Grossa | prof. dr. Daniel Granato | BRA |
30. | Biological Engineering Department, University of Minho, Minho | Prof. dr. José António Couto Teixeira | PRT |
31. | Vilnius university; Lithuania | Prof. dr. Zivile Luksiene | LTU |
32. | Sofia University St. Kliment Ohridski; Sofia | Prof. dr. Evgenia Benova | BGR |
33. | Department of Food Science and Nutrition, College of Food, Agricultural, and Natural Resources Sciences; Minnesota | Prof. dr. Kumar Mallikarjunan | USA |
34. | Technion- Israel Institute of Technology | Faculty of Biotechnology & Food Engineering, Laboratory for Novel Food & Bioprocessing; Haifa | Asst. prof. dr. Avi Shpigelman | ISR |
35. | Univesity of Otago, Department of Food Science; Dunedin | Alaa El-Din Bekhit; Prof. dr. Indrawati Oey |
NZL |
36. | Brno University of Technology, Faculty of Chemisty, Plasma chemistry laboratory; Brno | Prof. dr.František Krčma | CZE |
37. | Ankaa University, Faculty of Engineering, Deparment od Food Engineering; Ankara | Prof. dr. Kezban Candogan | TUR |
38. | Alexander technological Educational Institute of Thessaloniki, Department of Food Technology, Section of Mechanical Processing and Food Technologies; Thessaloniki | prof. dr. Maria Papageorgiou | GRC |
39. | Max Rubner Institut, Institut für Lebensmittel und Bioverfahrenstechnik; Karlsruhe | prof. dr. Ralf Greiner | GER |
40. | University of Copenhagen, Department of Food Science; Copenhagen | Prof. dr. Lilia Ahrné Predsjednica EFFOST-a |
DNK |
Ime i prezime djelatnika | Titula | Funkcija |
---|---|---|
Anet Režek Jambrak | dr.sc. | redoviti profesor |
Josipa Dukić | mag. ing. | asistent |
Marinela Nutrizio | mag. | asistent |
Naziv predmeta | Šifra predmeta | ECTS |
---|---|---|
Fizikalna svojstva hrane | 252799 | 5 |
Fizikalna svojstva složenih sustava - hrane | 32406 | 5 |
Naziv predmeta | Šifra predmeta | ECTS |
---|---|---|
Industrija 4.0 u biotehničkim znanostima | 253087 | 3 |
Održivost naprednih tehnika procesiranja hrane | 253085 | 3 |
Naziv predmeta | Šifra predmeta | ECTS |
---|---|---|
Održive tehnike procesiranja hrane i agro-prehrambenih nusproizvoda | 3 |