Vršnjačka potpora studentima s invaliditetom - ljetni semestar ak. god. 2019./2020.

24.02.2020.

Sveučilišni kolegij

VRŠNJAČKA POTPORA STUDENTIMA S INVALIDITETOM

O kolegiju

nositelj: Sveučilište u Zagrebu

-       dostupan za upis svim studentima i studenticama koji su upisani na bilo koju sastavnicu Sveučilišta (fakultet, akademiju) na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini studija)

-       status predmeta: izborni

-      bodovna vrijednost: 5 ECTS bodova

-       mjesto održavanja: Rektorat i/ili jedna od sastavnica Sveučilišta (dogovara se nakon upisa)

-       trajanje: jedan semestar (15 sati predavanja + 105 sati vježbi):

pripremna radionica (15P + 30V; kroz vikend)

izvođenje vršnjačke potpore (75 V)

redovite grupne konzultacije sa studentima (15 sati)

(potpis temeljem ispunjenih obveza)

Uvjeti za upis:

-       pristanak kolege/ice studenta/ice s oštećenjem vida, sluha ili motoričkim oštećenjem

-       da Vi i student/ica s invaliditetom („par“) budete s istog studijskog programa i iste studijske godine

Što kolegijem studenti dobivaju?

Iskustvo i znanje u:

• pružanju vršnjačke potpore studentu/ici s invaliditetom u akademskom okruženju
  • osvješćivanju prepreka i mogućnosti osoba/studenata s invaliditetom
  • održavanju kvalitetnih socijalnih kontakata u kontekstu vršnjačke potpore
  • preispitivanju društvenog konteksta i vlastitih stavova/vrijednosti prema osobama s invaliditetom
  • prepoznavanju etičkih izazova u pružanju vršnjačke potpore

Vještine koje mogu pomoći u različitim životnim, osobnim i profesionalnim situacijama:

• akademske vještine (organiziranje i planiranje učenja, suradničko učenje..)
  • praktične vještine (vještine pružanja potpore korisne u svakodnevnom životu..)
  • socijalno-emocionalne vještine (empatija, tolerancija, postavljanje granica u odnosima..)
  • komunikacijske vještine

Zainteresirani studenti se mogu javiti koordinatoru za studente s invaliditetom na fakultetu/akademiji te kontaktirati: