Uloga nutricionista u sustavu zdravstvene zaštite

Studij:
diplomski

Šifra predmeta:

Opis predmeta

Cilj predmeta je upoznati studente s organizacijom i funkcioniranjem sustava zdravstvene zaštite u Hrvatskoj. Da bi se razumjeli i ostvarili svi potencijali pozitivne pozicije nutricionizma kao struke unutar zdravstvenog sustava, predmet će dati uvid kako se definira zdravlje u modernim društvima, osnovne koncepte zdravlja i smjerove njihovih promjena te funkcioniranja zdravstvenih sustava, osnovne pojmove iz područja kontrole kvalitete i standardizacije i kontrole rizika, te razumijevanje različitih čimbenika od kojih su mnogi potpuno izvan sektora zdravstva.

Literatura

Odabrana poglavlja Šogorić i sur. „Organizacija zdravstvene zaštite i zdravstvena ekonomika“, Medicinska naklada, Zagreb, 2016.

Odabrana poglavlja Puntarić, Stašević, Ropac i sur: „Javno zdravstvo“, Medicinska naklada, Zagreb, 2017.

Odabrana poglavlja Puntarić i Ropac: „Higijena i epidemiologija“, Medicinska naklada, Zagreb, 2016

Odabrana poglavlja Ropac i Stašević: „Socijalno i zdravstveno zakonodavstvo“, Medicinska naklada, Zagreb, 2018.

Recentni članci iz znanstvenih časopisa, po izboru nastavnika ili studenta, ovisno o zadatku

Dopunska literatura: Ivana Horbec „Zdravlje naroda bogatstvo države“, Hrvatski institut za povijest, Zagreb, 2015.