Metodika znanstvenog rada i zaštita intelektualnog vlasništva (studij Bioprocesno inženjerstvo; studij Molekularna biotehnologija)

ECTS bodovi:

Studij:
diplomski

Šifra predmeta:
53247; 53664

Opis predmeta

SADRŽAJ PREDMETA

• Pojam, obuhvatnost i važnost znanosti i znanstvenog rada
  • Metode i kategorije znanstvenih istraživanja
  • Informacije u znanosti, publikacije
  • Primarne publikacije
  • Sekundarne publikacije i ekvivalentne baze podataka
  • Tercijarne publikacije i ekvivalentne baze podataka.
  • Vrednovanje u znanosti
  • Citiranost, referiranost, indeksiranost
  • Elektronički izvori informacija
  • Prikaz literature – bibliografske reference za tiskane publikacije i elektroničke izvore informacija
  • Akademski radovi, priprema i pisanje znanstvenog rada.
  • Intelektualno vlasništvo
  • Komercijalizacija rezultata istraživanja
  • Patenti i pretraživanje baza patentnih dokumenata
  • Etika u znanstveno istraživačkom radu i biotehnologiji

ISHODI UČENJA

• prepoznati i objasniti ulogu i značaj znanosti i znanstveno-istraživačkog rada
  • opisati i predložiti pouzdane i optimalne vrste izvora i mogućnosti pristupa znanstvenim i stručnim informacijama
  • usporediti, valorizirati, izdvojiti i koristiti relevantnu znanstvenu literaturu
  • planirati i objasniti načine provedbe znanstvenih metoda vezanih uz izradu istraživačkog rada s naglaskom na diplomski rad
  • objasniti strukturu radova primarnih publikacija s naglaskom na izvorni znanstveni rad, pregledni članak i diplomski rad te opisati kako pristupiti pisanju pojedinih poglavlja
  • primijeniti i promicati etička načela u biotehnologiji
  • detaljno objasniti sustav intelektualnog vlasništva kao temelj inovativnosti i konkurentnosti
  • koristiti pristup patentnim informacijama

Vrste nastave sati
oznaka naziv
P Predavanja 20
A Auditorne vježbe
L Laboratorijske vježbe
PK Vježbe u praktikumu 15
S Seminar 15
T Terenske vježbe

Obavijesti [1]

Naziv datoteke Veličina Ubačeno/mijenjano
Broj preuzimanja: 412  2015/2016 Obavijest o početku nastave 65,58 kB 02.09.2022. 17:05

Nastavni materijali [0]

Naziv datoteke Veličina Ubačeno/mijenjano

Udžbenici i znanstvene publikacije (obavezna literatura):

1. Kniewald, J. (1993) Metodika znanstvenog rada (sveučilišni udžbenik), Multigraf, Zagreb. 127 str. (student treba savladati cijeli udžbenik osim podpoglavlja 4.4.)
  2. Mills,O. (2010) Biotechnological Inventions: Moral Restraints and Patent Law, Ashgate Publishing Ltd, Aldershot. poglavlja: 1 i 5 (student treba savladati samo navedena poglavlja)
  3. Grubb, P. W., Thomsen P.R. (2010) Patents for Chemicals, Pharmaceuticals and Biotechnology: Fundamentals of Global Law, Practice and Strategy, 5.izd., Oxford University Press, New York. (student treba savladati poglavlje 5)
  4. Brajenović-Milić, B. (2014) Bibliometrijski pokazatelji znanstvenog odjeka autora i časopisa. Medicina Fluminensis 50, 425-432. (savladati u cjelosti)
  5. Macan, B. (2014) WoS, WoK, CC, WoSCC…?!? Kem. Ind. 63, 110–111.(savladati u cjelosti)
  6. Zelenika, R. (2000) Metodologija i tehnologija izrade znanstvenog i stručnog rada, 4. izd., Sveučilište u Rijeci, Rijeka. podpoglavlja: 3.1., 3.2., 3.3., 3.4., 4.1., 4.2. i 4.3.(student treba savladati samo navedena podpoglavlja)

Dopunska literatura:

1. Hebrang Grgić, I. (2016) Časopisi i znanstvena komunikacija, Naklada Ljevak, Zagreb.
  2. Jokić, M. (2005) Bibliometrijski aspekti vrednovanja znanstvenog rada, Sveučilišna knjižara, Zagreb.

Priručnici:

1. Roig, M. (2006) Avoiding plagiarism, self-plagiarism, and other questionable writing practices: A guide to ethical writing. Dostupno na: <http://www.cse.msu.edu/~alexliu/plagiarism.pdf>.
  2. Thomson Reuters (2014) Web of Science Brochure. Dostupno na: <http://wokinfo.com/media/pdf/wos-next-gen-brochure.pdf>.
  3. Hacker, D., Fister, B. (2011) Research and Documentation – Online. Dostupno na:<http://bcs.bedfordstmartins.com/resdoc5e/>

Korisne web-stranice: